Drony – jak są zbudowane?

Drony to niewielkie, bezzałogowe statki powietrzne.
Mają one bardzo szerokie zastosowanie,
a w zależności od przeznaczenia różnią się także budową.
Jednak wszystkie drony mają cechy wspólne.
Sprawdź jak zbudowany jest dron.

Budowa dronów

Drony są urządzeniami naszpikowanymi elektroniką. W zależności od ich przeznaczenia nieco różnią się konstrukcyjnie i dlatego nie ma „jednego przepisu” na budowę dronu. Jednak można wyróżnić podstawowe elementy, które są wymagane by stworzyć bezzałogowy obiekt latający.

Liczba śmigieł (silników)

Od tego elementu wywodzi się nazewnictwo dronów. Tak naprawdę nie chodzi o same śmigła, a o liczbę silników. Najbardziej popularne są quadrocoptery, czyli czterosilnikowe modele dronów. To najpowszechniej dostępne w sprzedaży gotowe drony do użytku osobistego czy półprofesjonalnego. Silniki różnią się od siebie mocą, a od ich mocy zależy też jakiej wielkości śmigła możemy założyć w dronie.

Nazewnictwo:

  • Dron dwusilnikowy – bicopter
  • Dron trzysilnikowy – tricopter
  • Dron czterosilnikowy – quadrocopter
  • Dron sześciosilnikowy – hexacopter
  • Dron ośmiosilnikowy – octocopter

Poszczególne modele różnią się także układem śmigieł. W zależności od kształtu ramy mogą przyjmować one kilka układów. W przypadku popularny czterosilnikowych dronów dominuje ułożenie w kształcie litery X.

Rama

Wspomniana już wyżej rama, to podstawowy element do którego mocowane są poszczególne podzespoły. W zależności od wyboru konkretnej ramy będziemy mogli zdecydować ile silników i śmigieł napędzało będzie całego drona.

Elektronika

Całe wyposażenie elektroniczne wpływa na sterowanie urządzeniem. Poszczególnymi elementami i podzespołami są np.:

  • ESC (electronic speed control) – elementy odpowiedzialny za kontrolę obrotów silników w dronie. Wpływa m.in. na regulację prędkości, co jest kluczowym aspektem w przypadku sterowania dronem.
  • Sterowanie – systemy odpowiedzialne za sterowanie to oczywiście niezbędny element wyposażenia. Dzięki niemu możemy sterować dronem za pomocą pilota.
  • Pilot – choć nie jest elementem przytwierdzonym do samego dronu, to jest niezbędnym elementem systemu sterowania. To za jego pomocą decydujemy o wysokości, prędkości i kierunkach lotu.
  • Akumulator – bateria, która odpowiada za to czy w ogóle możemy wystartować. Jest to po prostu źródło zasilania. Im bardziej pojemna bateria tym dłużej będziemy mogli lecieć dronem. Warto jednak pamiętać o rozsądnym dobraniu akumulatora do wyposażenia dronu.

Akcesoria

Elementami nieobowiązkowymi do skutecznej pracy dronów są dodatkowe akcesoria. Są one jednak często użytkowane z racji ich przeznaczenia. Popularne akcesoria to choćby:

  • Kamera/aparat – montowana do dronów najczęściej z gimbalem, który odpowiada za stabilizowanie obrazu. Najpopularniejszy gadżet stosowany w przypadku amatorskich dronów i popularny również wśród operatorów oraz fotografów.
  • Kamery specjalistyczne – są to np. kamery termowizyjne czy geodezyjne, które służą do kontroli terenów lub pozyskiwania istotnych danych na temat danego obszaru. Użytkowane zazwyczaj do profesjonalnych badań i pomiarów.
  • Oświetlenie – najczęściej w formie diod LEDowych. Dzięki temu dron jest lepiej widoczny w ciemności i łatwo go zlokalizować na niebie.
  • Koła – dodatkowe wyposażenie dronów, które pozwoli przemieszczać się nim również po ziemi. Wymaga dodatkowego wsparcia w postaci elektroniki i silników odpowiedzialnych za sprawne działanie.

Akcesoriów, które mogą być zamontowane do dronów jest znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, do czego dany dron będzie służył.