Wyścigi dronów

Jednym z cywilnych zastosowań bezzałogowych statków
powietrznych są zawody sportowe. Wyścigi dronów cieszą się
coraz większą popularnością, organizowane są niemalże
na całym świecie i są bardzo widowiskowym wydarzeniem.

Wyścigi dronów

Jedną z możliwości, którą dają drony, jest udział w zawodach wyścigowych. To dyscyplina sportu będąca cały czas na etapie rozwoju ale już teraz ma sporą rzesze fanów na całym świecie.

Historia wyścigów

Pierwsze zawody, które można uznać za oficjalne zawody w wyścigach dronów (FPV), odbyły się w 2015 roku. Najpopularniejsze zmagania organizowano w USA, ale również w Azji można było zaobserwować już pierwsze zawody wyścigowe. Również w Polsce pierwsze wyścigi oficjalnie datuje się na rok 2015.

Rok później odbyły się prestiżowe zmagania w Dubaju. Ich rozmach był ogromny – od strony organizacyjnej, a także finansowej. Pula nagród wynosiła ponad milion dolarów. Podczas tych zawodów wprowadzono również – zamieszczane na różnych wysokościach – przeszkody, które zawodnicy musieli pokonywać podczas lotu.

W kolejnych latach powstało wiele różnorodnych organizacji i turniejów organizowanych na całym świecie. Obecnie rozwój dyscypliny zmierza w także w kierunku tworzenia się rozgrywek ligowych.

Zasady wyścigów dronów

Drone racing, a więc wyścigi dronów, organizowane są według ściśle ustalonego regulaminu. Przepisy i zasady mogą być różne dla konkretnych zawodów – jednak trzon regulaminowy zazwyczaj jest do siebie podobny.

Podstawowe zasady podczas wyścigu dronów:

  • Zawodnicy muszą mieć zainstalowaną procedurę bezpieczeństwa na wypadek utraty kontroli nad dronem
  • Zawodnik wykonuje lot próbny na torze bez przeszkód
  • Lot bez zgody sędziego dyskwalifikuje zawodnika
  • Sędziowie czuwają i monitorują każdy przelot
  • Drony mają przypiętą aparaturę do pomiaru czasu wyścigu

Rodzaje wyścigów:

  • Freestyle – lot polegający na wykonywaniu ewolucji podczas lotu. Ocenia się tu płynność sterowania, dokładność wykonywanych figur i ich widowiskowość.
  • Loty prędkościowe – zawodnicy muszą w jak najszybszym czasie pokonać okrążenie na wyznaczonym torze. Na torze zamontowane są bramki lub przeszkody, które trzeba pokonać.
  • Loty drużynowe – dyscyplina podobna do opisanych wyżej lotów prędkościowych. W tym przypadku startują kilkuosobowe zespoły, a następnie czas wszystkich lotów jest sumowany.

Dron wyścigowy

Drony wyścigowe nie różnią się specjalnie od innych typów tych urządzeń, ale mają kilka czynników wyróżniających. Przede wszystkim są to drony o dość prostej budowie – ma to być oszczędność wagi, która może mieć wpływ na osiągane prędkości. Oczywiście śmigła montowane w takich dronach pozwalają na osiąganie prędkości wyższych, niż np. w dronach fotografujących otoczenie.

Wyścigowe bezzałogowe statki latające zazwyczaj posiadają aparaturę, która pozwala śledzić pilotom lot dronu w goglach (lub za pomocą ekranu). Drony wyścigowe cechuje także większa zwrotność, która potrzebna jest do omijania przeszkód na torze przy dużej prędkości.