Komercyjne zastosowanie dronów

Drony to świetna zabawka dla starszych i młodszych.
Jednak ich przeznaczenie nie kończy się jedynie na zabawie.
W wielu branżach drony są coraz powszechniej stosowane
i okazują się niezwykle przydatnymi urządzeniami.

W jakich branżach stosuje się drony?

Od małych dronów-zabawek, aż po w pełni profesjonalne urządzenia za kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Drony zawojowały świat i są wykorzystywane w wielu, różnorodnych branżach.

Fotografia/video

To rzecz, która jest najbardziej oczywista patrząc na ostatnie trendy. Drony pozwalają na montowanie kamer o wysokiej rozdzielczości, które potrafią kręcić spektakularne ujęcia. Nie dziwi zatem, że są chętnie używane przy fotografii ślubnej, sesjach przyrodniczych czy dokumentacji fotograficznej wydarzeń kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych.

Po drony chętnie sięgają również telewizje, które zdjęciami z lotu ptaka ubogacają swoje materiały. Wysokiej jakości profesjonalne i półprofesjonalne drony przy udziale kamer robią także „karierę” przy produkcji filmów.

Geodezja

Drony świetnie sprawdzają podczas prac geodezyjnych, budowlanych czy pomiarowych. Przede wszystkim używane są do tworzenia map terenów czy wykonywania zdjęć na bazie których powstają następnie modele 3D ukształtowania i zabudowy terenu.

Fotografia geodezyjna różni się jednak od tej komercyjnej, stąd drony przydatne w tych branżach nieco się od siebie różnią. Branża budowlana mocno doceniła przydatność dronów i są one coraz chętniej wykorzystywane. Sporym atutem jest też możliwość instalacji kamer termowizyjnych, które pozwalają jeszcze lepiej oszacować, co znajduje się na danym terenie.

Wojskowość

Od wojska wszystko się zaczęło i nadal drony są ważnym sprzętem w wyposażeniu armii. Oczywiście, tu spotkamy przede wszystkim drony o wiele większej wartości i rozmiarach niż te, które możemy nabyć w zwykłych sklepach. Bezzałogowe statki latające są świetnym wyjściem w działaniach na froncie. Pozwalają przedostać się na wrogie terytoria bez narażania życia własnych żołnierzy.

Drony służą również do patrolowania terenu, wykonują misje zwiadowcze. Zastosowanie dronów w wojskowości pozwoliło na rozwój komercyjny tych urządzeń. Co ciekawe, obecną wielobranżowość dronów zawdzięcza się także technologii GPS, która pierwotnie również była wykorzystywana tylko przez wojsko.

Transport dronem

Transport

Drony mogą zrewolucjonizować branżę kurierską. Już prowadzono pierwsze testy z wykorzystaniem dronu jako dostawcy. Oczywiście ze względu na – póki co – pewne ograniczenia w zasięgu i udźwigu, nie są to przesyłki dalekodystansowe i wielkogabarytowe. Jednak wraz z rozwojem technologii i to może być w przyszłości możliwe.

Póki co drony sprawdzone są w dostawie niewielkich produktów na krótkie i średnie dystanse. Jednak wyniki zdaniem ekspertów są w tej materii bardzo obiecujące.

Inne zastosowania

Drony stosowane są także w innych dziedzinach. Od pewnego czasu pomagają np. w walce… ze smogiem. Służby miejskie wykorzystują drony do śledzenia miejsc, gdzie wykorzystywany jest złej jakości opał negatywnie wpływający na środowisko.

Tak samo drony pomagają służbom namierzać m.in. nielegalne składowiska odpadów czy nielegalne hodowle substancji zakazanych.